Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

  • Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě
  • Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření
  • Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Nejvíce rozpálená zem

Pro měření teploty vzduchu jsou standardizovány následující podmínky: měří se 1,5 metru nad zemí na místě chráněném před přímým slunečním světlem. Běžně uváděné teploty tedy byly změřeny ve stínu, zatímco na slunci mohly být ještě vyšší. Stejně tak přízemní teploty mohou být v létě vyšší než teplota vzduchu, a to o 30 až 50 °C.

Začněme rekordem, týkajícím se teploty při povrchu, kterého bylo dosaženo 25. července 1972 v kalifornském Údolí smrti ve vesnici Furnance Creek. Dle dobových záznamů bylo toho dne jasno, pofukoval jen mírný vánek. Přízemní teplota postupně rostla z 38,3 °C a zastavila se až na hodnotě 93,9 °C. Jedná se o patrně nejvyšší teplotu, jaká kdy byla na naší planetě naměřena.

Klepněte pro větší obrázek
Dobový dokument teplotního rekordu

Nejvyšší teplota vzduchu byla v tu chvíli výrazně nižší, nicméně stále ne taková, abychom ji mohli označit za příjemnou – teploměr ukazoval 53,3 °C. O rekord se však v tomto případě nejednalo. Horké počasí se nehodlalo vzdát, takže v patnácti po sobě jdoucích dnech hned sedmkrát překročila přízemní hodnota teplotu 87,8 °C. Teoretická maximální možná povrchová teplota se odhaduje na 90 až 100 °C pro suché, tmavé půdy s nízkou tepelnou vodivostí.

Diskuze (7) Další článek: Mnoho jader, mnoho tepla: Jak Intel a AMD na Computexu chladily prototypy svých rekordních procesorů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,