NASA otestovala za letu záchranný systém Orionu

  • V úterý ve 13:00 provedla NASA test záchranného systému lodi Orion za letu
  • Model lodi byl vynesen do výšky 10 km, kde se 55 s po startu aktivoval záchranný systém a odnesl loď pryč od rakety.

NASA pokračuje ve vývoji kosmické lodě Orion a rakety SLS. V obou případech se jedná o klíčové prvky programu Artemis, který má za pět let vrátit člověka na Měsíc.

Pokud na startovacím komplexu nebo v průběhu letu nastane problém, záchranná věžička známá pod názvem LAS (Launch Abort System) odnese loď Orion s astronauty do bezpečí.

Test LAS za letu

V březnu proběhl další statický test motorů LAS. Nyní chce NASA provést nákladný, ale nutný test za letu. V úterý 2. července proběhl test s názvem AA-2 (Ascent Abort-2).

Testovací sestava měla několik části. Model Orionu o hmotnosti 10 tun, záchrannou věžičku a motor na tuhé pohonné hmoty SR-118. Ve skutečnosti se jedná o první stupeň balistické mezikontinentální rakety LGM-118 Peacekeeper, jejíž program skončil v roce 2002. Samotný motor má poměrně malý průměr ve srovnání s Orionem, takže ho NASA umístila do obalu (aeroshell), který průměr zdvojnásobil na 5 metrů.

Let trval 3 minuty

Motor vynesl během 55 sekund celou sestavu do výšky necelých 10 km. Poté  začal samotný test záchranné věžičky. Motory věžičky odnesly Orion během pouhých 15 sekund do výšky 13 km. 

LAS disponuje třemi sadami motorů:

  • Abort motor: zajistí oddělení a odlet Orionu od rakety SLS (v případě testu od motoru SR-118).
  • Attitude Control motor: otočí celou soustavy před odpojením LAS od Orionu.
  • Jettison motor: zajistí bezpečný odlet LAS od Orionu.
Klepněte pro větší obrázek
Schéma pro test AA-2

Po odletu věžičky spadla kapsle Orionu do moře. Kvůli snížení nákladů neměla padáky (testují se samostatně shozením kapsle z letadla). Data z testu byla vysílána on-line, ale současně ukládána na zapisovače. Krátce po odletu věžičky bylo z kapsle vystřeleno tucet zapisovačů.

Chystají se tři mise Orionu

První nepilotovaný let Orionu s raketou SLS s označením Artemis 1 by mohl proběhnout v příštím roce. Kosmická loď při něm obletí Měsíc. Při letu Artemis 2 v roce 2022 bude oblet Měsíce zopakován, ale v Orionu už budou sedět astronauti. Záchrannou věžičku bude čekat první ostré nasazení. Mise Artemis 3 by měla o dva roky později dopravit do vesmíru astronauty, kteří přistanou na povrchu Měsíce.

SpaceX používá motory, čeká ji podobný test

SpaceX používá v lodi Crew Dragon místo záchranné věže (která je na jedno použití) motory SuperDraco integrované přímo do lodě. Test motorů Draco a SuperDraco skončil nedávno výbuchem. 

Při nehodě byla zničena kapsle, která podnikla první nepilotovaný let Crew Dragonu k ISS. SpaceX měla v plánu použít kapsli na test, který je principiálně stejný jako AA-2. 

SpaceX musí před letem s lidmi provést test záchranného systému za letu. „Nahoru“ dopraví Crew Dragon raketa Falcon 9.

Zdroje: NASA, Space.com

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (3) Další článek: Zakladatel Wikipedie burcuje ke stávce proti sociálním sítím. Proběhne 4. a 5. července

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,