Sen českých zahrádkářů: Autonomní robot Tertill se postará o mrkve a okurky

První robotické vysavače Roomba od amerického iRobotu se na trhu objevily už na počátku století a dnes má podobné mašinky v nabídce hromada výrobců domácí elektroniky, přičemž si poradí i s umýváním podlahy.

Dál se samozřejmě posunul i původní iRobot, který se zkraje letošního roku pochlubil betaverzí domácí robotické sekačky Terra. A právě zahrada je další meta, o kterou usilují také ostatní.

Tertill žije na zahradě a hledá plevel

Třeba relativně mladý startup Franklin Robotics z Massachusetts, za kterým ale stojí zkušení inženýři Joe Jones, který se před dvaceti lety podílel na vývoji zmíněné Roomby, a další experti z MIT.

Jejich robotické dítě se jmenuje Tertill a jedná se o dalšího autonomního zahradníka, jehož účelem je jízda mezi záhonky mrkve a salátu a detekce plevele. Jakmile nějaký najde, roztočí strunu a rozseká jej na padrť.

Tertill má zároveň tu výhodu, že samostatně přežije na zahradě poměrně dlouhou dobu, dobíjí jej totiž solární panel a je samozřejmě vodotěsný.

Ničení plevele je mnohem komplikovanější výzva než jen sekání trávníku, vedle inerciálního navigačního systému, kdy si robot jízdou po zahradě postupně mapuje celý pozemek, totiž zároveň musí ničit pouze plevel a ne třeba sazenice květáku a okurek.

Robotický zahradník má důmyslný systém čidel

Robot přitom nerozpoznává plevel pomocí optické metody – třeba kamery a rozsáhlé databáze rostlin, ale pomocí podobné techniky jako dotykový kapacitní displej. Čidla jsou na spodní straně Tertillu a také po jeho bocích

Zatímco postranní detektory udrží robota mezi záhonky už vzrostlejších rostlin, spodní čidlo detekuje tu nejnižší flóru, o které si robot myslí, že se jedná o plevel. Jakmile se totiž plevele dotkne čidlo, díky jeho slabé vodivosti se promění kapacitance stejným způsobem, jako když se prstem dotknete displeje mobilu.

Česko je národem zahrádkářských kolonií, Tertill by zde tedy mohl najít zajímavé odbytiště. Tuzemské zájemce však musíme zklamat, mladý startup, jehož historie sahá teprve do roku 2015, totiž svého robotického zahradníka zatím nabízí pouze v USA a Kanadě a to za cenu okolo 350 dolarů.

Diskuze (12) Další článek: Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,