Státní ústav radiační ochrany vyvinul extrémně levný dozimetr na bázi soli

Státní ústav radiační ochrany (SÚRO) se v rámci Bezpečnostního výzkumu MV ČR rozhodl vyvinout jednoduchý bezúdržbový dozimetr pro hodnocení externího ozáření osob, jehož pořizovací cena by odpovídala zhruba 1% ceny klasických komerčních dozimetrů. A uspěl.

Dotyčné zařízení k detekci ionizujícího záření využívá obyčejnou kuchyňskou sůl. Ta při ozáření absorbuje část energie dotyčného záření a zakonzervuje ji.

V laboratorních podmínkách lze tuto energii následně uvolnit ve formě UV světla – stačí na vzorek posvítit modrým světlem. Platí, že množství UV světla je úměrné dávce záření.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé části dozimetru.

Dozimetr byl vyvinut ve dvou variantách: pro umístění v prostředí (radiační indikátor) a osobní nošení. Praktická použitelnost obou typů byla experimentálně ověřena prostřednictvím simulací ozáření.

Tyto dozimetry jsou určeny pro potřeby zajištění radiační ochrany jak normálních občanů, tak i příslušníků záchranných složek, zaměstnanců celní správy atd. Je třeba si uvědomit, že dojde-li k ozáření, znalost individuální dávky je velice důležitá pro následnou triáž – tedy roztřídění zasažených jedinců podle závažnosti jejich zdravotních problémů.

Pokud jde o náklady, ty v případě osobního dozimetru odvisí od počtu vyrobených kusů. Například při 10 000 kusech se lze dostat na částku 20 Kč/dozimetr. Radiační indikátor pak vychází na pouhé cca 3 Kč. Sůl je zapotřebí měnit zhruba každých 10 let.

Zdroj: Ing. Daniela Ekendahl, vedoucí oddělení dozimetrie, SÚRO

Diskuze (7) Další článek: Sony má vlastní chytrý reproduktor s Google Asistentem. Vypadá jako jablečný Homepod

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,