Terrapattern a GeoVisual Search: unikátní systém hledání struktur na satelitních snímcích Země

  • Terrapattern a GeoVisual Search jsou nové typy vyhledávačů zaměřených na satelitní snímky
  • V databázi snímků dokážou hledat stejné struktury
  • Obrazové rozpoznávání je přesné a dá se použít na novou formu analytiky dat

Big data a nejrůznější analýzy informací jsou stále důležitější součástí vše oblastí trhu, především kvůli tomu, že pomáhají zvyšovat efektivitu a posouvat inovaci. V oblasti hledání jistě způsobil revoluci Google, který primárně odstartoval s kvalitním hledáním informací v rámci celého webu a to jak textových, tak později i obrázkových dat. Projekty Terrapattern a GeoVisual Search se rovněž soustředí na hledání, ale pouze ve velmi specifické oblasti satelitních snímků.

S tím jak se snižuje cena za dopravu nového satelitu na oběžnou dráhu, vzniká i více firem a startupů, které ve vesmírné oblasti vyvíjí nějaký produkt nebo službu. Blíží se doba rychlého satelitního internetu, který kromě dalších rozjíždí i SpaceX a dochází také k rychlému rozšiřování technologií u satelitního snímání pomocí kamer namířených na Zemi.

Do tří let se předpokládá, že bude pro běžné užití dostupný nový typ služeb, který nabídne denně aktualizované satelitní snímky s přesností pod jeden metr, což znamená revoluci jak v mapách, tak i v analytice. Už nyní existují startupy, které dokáží za relativně dostupnou cenu nabízet živé satelitní video konkrétní oblasti (třeba probíhající stavby), takže pokrok jde velmi rychle.

Terrrapattern je projekt, který chce v této fázi prototypu ukázat, jaké nové možnosti tyto technologie přinesou ve spojení s umělou inteligencí a hledáním. Jeho vývoj byl ale už částečně pozastaven. Do komerční fáze se chce ale dostat GeoVisual Search.

Chytré satelitní hledání

Terrrapattern zůstal zatím stále ve fázi „alpha“ a jedná se tak spíše o prototyp s otevřeným kódem na Githubu, který ukazuje možnosti, jež budou do budoucna určitě mnohem větší, než si i teď dokážeme představit. Systém funguje z pohledu architektury jednoduše - databáze satelitních snímků je analyzována umělou inteligencí, která v nich najde žádaný opakující se vzor.

Typicky se tak může jednat například o solární elektrárny a solární panely. O podobném projektu jsme psali už v minulosti, ten ale uměl právě jen solární panely. Terrapattern i GeoVisual Search ale fungují s obecnými vzory a jsou tak univerzální.

Dokáží najít třeba typické jámy z písku u golfových hřišť, tenisové kurty, parkoviště autobusů, sklady lodních kontejnerů, stopy vln, které vzniknou při projetí lodí, slepé ulice a silnice s kruhovým zakončením, přistávací dráhy letišť, větrné elektrárny a spoustu dalších struktur a objektů. Zkrátka všechno, co lze v obrazu rozpoznat a co se na planetě vyskytuje opakovaně.

Pro výzkum i záchranu

Tyto satelitní vyhledávací systémy lze velmi dobře použít jak pro výzkum v různých oblastech (vědci, novináři, archeologové, územní plánování, humanitární organizace a další), tak i okamžité využití třeba pro chytré město a jeho efektivnější chod.

Důležitou částí je ale možnost záchranářských prací. Lze si velmi dobře představit, že s těmito technologiemi snímající celou planetu v téměř reálném čase bude možné snadno a rychle najít například letadlo, které se kdesi zřítilo a existuje naděje, že jsou ještě nějací přeživší. Čím přesnější bude snímání a frekvence, tím lépe půjde i cokoli vystopovat v čase a místě.

Revoluce za několik let

Chvíli to potrvá, než bude na oběžné dráze dostatek satelitů umožňující levné a pravidelné snímání, ale je to budoucnost, která ve spojení s obrazovým vyhledáváním změní to, jak uvažujeme o mapách a sledování událostí na planetě.

Systém pochopitelně zahrnuje i řadu nebezpečí z pohledu soukromí a zneužití obrazových dat, kdy nás všechny bude více méně neustále sledovat nějaký satelit s kamerou s vysokým rozlišením. Zbývá jen doufat, že v té době už budou zabezpečovací systémy a zákony na ochranu soukromí dostatečně pokročilé na to, aby možnosti zneužití byly značně omezené.

Pokud ale budete v žít v zemi, kde taková ochrana soukromí nebude, podobné systémy způsobí absolutní kontrolu nad vším a hlavně zcela automatizovaně.

Diskuze (1) Další článek: Toulavé kočky v Pekingu mají plně automatizovaný útulek. Ochrání je a pozná, co potřebují

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,