3 důvody, proč jsme na home office unavení

Už déle než rok bojujeme s pandemií koronaviru, která nás donutila změnit pracovní prostředí.

Většina z nás pracuje z domova, aby snížila riziko nákazy. Home office má ale na druhou stranu i své nevýhody. Kromě bolesti zad způsobené nedostatkem pohybu, je to i nekonečná únava způsobená několika jevy. 

1. Roztoči v ložnici

Pokud pracujeme v ložnici, pak jsme vystaveni neustálému působení roztočů. Tito mikroskopičtí pavoukovci totiž okupují nejen naše matrace, peřiny a polštáře, ale i další bytové textilie jako jsou záclony či ubrusy. Potravou našich nevzhledných spolunocležníků jsou odumřelé části našich kožních buněk a potu. A právě trus, který roztoči následně vyprodukují, je kámen úrazu. Výkaly totiž způsobují řadu zdravotních problémů, od rýmy, kašle až po atopický ekzém. Pokud nás tyto alergické příznaky netrápí, ani tak vyhráno nemáme. Nezdravé prostředí může způsobit i únavu.

Špatnou zprávou je, že se roztočů úplně zbavit nemůžeme. Můžeme ale eliminovat jejich počet a rozmnožování, a to častým převlékáním peřin (alespoň 1x za 14 dní, ideálně však 1x za týden) a praním použitého povlečení při 60 °C. Alergici by pak měli používat povlečení s nanovlákennou membránou, která brání shromažďování a množení roztočů v polštáři a peřinách. Samozřejmostí by mělo být i pořízení antialergických lůžkovin z nanovláken.

Klepněte pro větší obrázek

2. Zvýšený obsah CO2 v místnosti alias vydýchaný vzduch

Dalším zdrojem únavy je zvýšený obsah oxidu uhličitého (CO₂) v místnosti. Nadbytku tohoto neviditelného a nezapáchajícího plynu si ale často všimneme, až když je pozdě. Jsme ospalí, malátní a naše myšlenkové procesy stagnují. Je to dané tím, že při plnění všech pracovních a domácích povinností na pravidelnou výměnu vzduchu snadno zapomínáme a výsledkem je únava. Ta přichází, pokud koncentrace CO2 přesáhne hodnotu 1500 ppm (jednotka parts per milion), u citlivějších jedinců stačí i 1000 ppm. Dosáhnout těchto hodnot přitom není vůbec žádný problém. Vzduch vydýcháme rychle, i když jsme v místnosti sami. Důvod je prostý, stejně jako zvířata, tak i lidé přirozeně produkují určitou koncentraci oxidu uhličitého.

Bohužel u této plynné látky platí přímá úměra. Čím vyšší ukazatel ppm, tím nepříjemnější fyzické projevy. Pokud v místnosti naměříme hodnoty mezi 2000 - 5000 ppm, dostaví se ospalost, ztráta pozornosti, bolesti hlavy, pálení očí, zrychlený puls, nevolnost a těžký vzduch. Za alarmující množství se pak považuje hodnota přesahující 5 000 ppm, kdy se můžou objevit závažné dýchací problémy a další zdravotní komplikace.

Pro měření koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu se používají digitální měřiče jako například Hama Safe, který měří hodnoty od 400 do 5 000 ppm. Přístroj o velikosti klasického budíku má v sobě zabudovaný vysoce kvalitní NDIR (infračervený) senzor pro spolehlivě naměřené hodnoty. Stačí bleskurychlý pohled na displej a hned víme, na čem jsme. Svítí-li zelené políčko s nápisem GOOD, můžeme si gratulovat, v místnosti je kvalitní ovzduší. Normální kvalitu signalizuje žluté políčko NORMAL. Zpozornět bychom však měli, uvidíme-li červené políčko s nápisem POOR značící špatnou kvalitu ovzduší. V tu chvíli se navíc rozezní i zvukový signál.

Ačkoli baterie vydrží kolem 3,5 hodiny, systém má v sobě zabudovaný USB port, a tak ho můžeme neustále dokovat z notebooku.

Klepněte pro větší obrázek

3. Nedostatek hořčíku

Příčinou únavy může být i nedostatečné množství hořčíku alias magnézia v našem organismu. Bez tohoto unikátního minerálu nemůžeme správně fungovat. Příznivě ovlivňuje funkci svalů a kloubů, dodává energii a zejména podporuje činnost nervové soustavy. Častým „žroutem“ tohoto minerálu je stres, proto je žádoucí ho v případě stresujících situací doplňovat. V opačném případě se naším věrným společníkem stane únava, podrážděnost a letargie.

Řešením může být konzumace potravin obsahujících hořčík, jako jsou například dýňová semínka, špenát, hořká čokoláda, mandle či banány.

Jste-li v jídelníčku vybíraví, nebo nemáte čas každý den sledovat složené své stravy, je na místě sáhnout po doplňcích stravy s magnéziem.

Další článek: SpaceX stále ještě může přistát s lidskou posádkou na Měsíci do roku 2024. Alespoň podle Elona Muska

Témata článku: ,