Elektrický zubní kartáček s umělou inteligencí neboli Oral-B Genius X: testujeme!

Na trhu se právě objevil nový elektrický zubní kartáček od Oral-B neboli Genius X.

Jedná se o první kartáček s umělou inteligencí. Jak se liší od svých předchůdců, jakým způsobem využívá AI, ale především, co se o něm dá říct po dvou týdnech pravidelného a svědomitého používání? Kartáček na zuby s umělou inteligencí – co to vlastně znamená?

Umělá inteligence je v myslích spotřebitelů stále novinkou. Ačkoli je tento termín silně mlhavý a není plně definován, podněcuje kolektivní představivost, a vyvolává asociace s literaturou science fiction. Nicméně, ti znalejší věci ví, že moderní domácí spotřebiče a televizní přijímače zatím ještě nemají elektronové mozky, které by za nás řešily konkrétní problémy. Ale všechny tyto patenty označované jako umělá inteligence, nejsou takto pojmenovány náhodně. Obvykle se pod tímto pojmem rozumí určité moduly integrované do zařízení tak, aby s námi zařízení pomocí vhodných algoritmů každý den spolupracovala, usnadňovala a vylepšovala naše aktivity. Takže za nás sice aplikace nenakoupí, ale určitě nám pomůže vytvořit seznam chybějících položek, zjistí ceny, a tím nám usnadnit život.

Jak ale může umělá inteligence fungovat v zubních kartáčcích? Velmi jednoduše. I když samotný proces, jakým je naše rutinní činnost podporována, už ke snadným nepatří. Stručně řečeno, jde o to, aby přístroj sám analyzoval, jak si čistíme zuby a byl schopen navrhnout způsoby, jak tento proces optimalizovat. Genius X je nástupcem Genius 10000N. U předchozího modelu jsme neměli žádnou analýzu různých způsobů čištění zubů pomocí AI, ale pouze jeden vzorec. Bylo nutné stát před displejem mobilního telefonu, na který jsme nainstalovali aplikaci a chytrý telefon pak analyzoval náš pohyb a graficky napovídal „dobře, tato část chrupu už je určitě vyčištěna, je čas přejít na další". V případě Genius X je už řešení mnohem pokročilejší. Před tím, než byl vyvinut, byl na tisícovkách osob prováděn výzkum, který analyzoval různé... techniky čištění zubů. Tak, aby se zubní kartáček sám o sobě mohl snadněji naučit velmi odlišné návyky. Ke kartáčku Genius X byl přidán také gyroskop, takže se člověk dostane tam, kam jeho oči nedohlédnou. 

Genius X na první pohled

První dojem je silně spojen s „wow" efektem. K testování jsem dostal kartáček v barevném provedení „Midnight Black". Asociace jsou, alespoň pro mě, zcela evidentní. Úspěch, velkoměsto, elegantní byt, úhledná a minimalistická koupelna, uvědomělý a zdravý životní styl. Jinými slovy: kartáček, který se hodí do koupelny skutečného gentlemana, nebo opravdové dámy. Má minimalistický design a je vyroben z ušlechtilých materiálů. Jedinou věcí, která zpočátku vzbuzovala mé pochybnosti, bylo, zda se ta černá barva nebude špinit, ale co naplat. Koneckonců, o své věci se člověk musí starat, takže větší úsilí ve snaze udržet přístroj v čistotě, bude pouze ku prospěchu.

Používání kartáčku Genius X je velmi jednoduché a samozřejmě také intuitivní. Pouze dvě tlačítka, ale každé má několik funkcí. Jedno slouží k zapínání kartáčku a druhé ke změně režimů. Naučil jsem se to za dvě minuty, i když proces zvykání na konkrétní režim mi zabral několik dní.

Cestovní pouzdro v černé barvě je stylové a krásné. Musím také zmínit, že má funkci nabíjení. Takže pokud budeme chtít někde mimo domov doplnit svou energetickou rezervu, bude to skvělá pomoc.

V příslušenství není žádný držák na chytrý telefon do koupelny. Ale to je naprosto v pořádku, protože by nám byl k ničemu, jelikož zubní kartáček spolupracuje s telefonem na dálku. 

Čištění zubů s aplikací

O tom, že výrobky Oral B vybavené možností spolupráce s chytrým telefonem fungují skvěle, vím už nějakou dobu. V tomto případě se ukázalo, že to bude probíhat zcela bez problémů. Kartáček našel telefon a okamžitě se s ním spojil.

Jak to udělali? Nemusel jsem držet svůj chytrý telefon před obličejem. Položil jsem ho vedle a přístroje spolu komunikovaly na výbornou. Aplikace dobře věděla, kde se zubní kartáček v daném okamžiku uvnitř dutiny ústní nachází.

Používal jsem všechny režimy, ale nejčastěji bělení. Už jsem prostě takový, mám rád všechno na maximum. Samozřejmě ale vím, že s tím člověk musí být opatrný, takže se v budoucnu budu snažit bělit jenom jednou za čas a každý den budu používat režim běžného čištění. Kromě dvou zmíněných máme ještě režim pro dásně, pro jazyk, intenzivní a jemný.

Aplikace reagovala geniálně. Název "Genius" proto není v tomto případě vůbec přehnaný. Sledování mých pohybů, všech zvyků a návyků je opravdu skvělá věc. Systém mě určitě naučil víc, než kolik jsem investoval energie do zvládnutí jeho ovládání. Ideální řešení pro moderní lidi, kteří žijí rychle a nemají čas přechroustávat další technické novinky.

Klepněte pro větší obrázek

Genius X – první dojmy z čištění

Myslím, že zuby jsou naší vizitkou. Díky bohu samozřejmě ne tou jedinou, ale jsou velmi důležitým prvkem našeho vzhledu. Proto se snažím o svůj chrup pečovat pravidelně. Zuby si čistím alespoň dvakrát denně, ráno a večer, ale občas také během dne. Snažím se, abych to nedělal hned po jídle, protože hladina PH v ústech musí být vyrovnaná. Dosud jsem, s velkým potěšením, používal Genius 10000N, který se ukázal být skutečnou revolucí. Od té doby, co zavítal do mé koupelny, se kontrolní prohlídky u zubaře staly pouhou periodickou rutinou. Ale přechod na Genius X bude skokem přímo vesmírným. Již po týdnu používání jsem si všiml, že je výsledek lepší, i když si myslel, že už lepší být nemůže.

Jaké jsou mé první obecné závěry?

- Hlava se dostane všude. Ve srovnání s předchozími modely působí, že je ještě rychlejší a ergonomičtější. Kromě toho se chová velmi šetrně k mým dásním.

- Obecně dávám přednost elektrickým kartáčkům s kulatou hlavou, protože nemusím dělat žádné další pohyby nebo se nějak moc snažit. Čištění zubů pak trochu probíhá tak nějak samo. V tomto případě u mě tedy konstrukce Genius X automaticky získává plusové body.

- Genius X čistí opravdu důkladně a po celý den chodím s dojmem vyčištěných zubů, bez žádných úseků, které by vyvolávaly pochybnosti.

- Jsou zuby bělejší? Může to být relativní dojem, ale myslím, že ano. Hlavě však už nesahám tak často po zubní niti, protože mám dojem, že se tento kosmický kartáček dostane úplně všude. Takže když přidáme komfortní používání a ergonomii ke konečnému výsledku, tak obecně vytváří dojem světlejšího odstínu bílé. Ale možná je to jen kontrast k letnímu opálení.

- Nevím, jak to dělají, ale ta baterka má obrovskou kapacitu. Vždyť motorek tak výkonného kartáčku musí mít velkou spotřebu. Ale Genius X se za tu dobu vůbec nevybil. Teprve po týdnu jsem si povšiml mírného poklesu energie. O prázdninách jsem si vzal kartáček na výlet. Samozřejmě jsem měl nabíječku pro každý případ s sebou na dně batohu. Ale ani jednou jsem po ní nemusel sáhnout.

- Kroužek SmartRing byl navržen tak, aby reagoval na příliš silné přitlačení kartáčku k povrchu zubů – A je velmi dobře, že zde tato funkce je, protože někteří lidé si myslí, že čím víc tlačí, tím lépe. A to samozřejmě není pravda. O zuby je třeba pečovat správně a pravidelně, a ne silou.

Sonický nebo elektrický?

Mimochodem, narazil jsem na informaci, že Genius X generuje slyšitelné zvukové vlny. Oscilační a rotační pohyb má frekvenci 73 Hz a pulzující pohyb má v režimu každodenního čištění 333 Hz. To mě překvapilo, protože to je víc než u sonického kartáčku, jehož hlavním rysem je přeci generování zvukových vln. Tak jsem si řekl, že tady mám prostě dva v jednom – kartáček, který mechanicky důkladně odstraní plak, a kromě toho, se v širším slova smyslu jedná o sonický kartáček! Co víc by si člověk mohl přát?

Při výměně tradičního zubního kartáčku za elektrický nebo sonický zubní kartáček si při každodenním čištění zubů velmi rychle všimnete značného rozdílu. Je možné jít ještě o krok dál? Nový revoluční magnetický kartáček Oral-B iO ukazuje, že ano. Zubní kartáček Oral-B iO zvyšuje kvalitu čištění zubů a jeho inteligentní technologie jistě umožní mnohem svědomitější a profesionální domácí dentální hygienu.

Další článek: Světový rekord v přetaktování pamětí DDR4. Pod proudem dusíku se podařilo prolomit hranici 7 GHz