Největší energožrouti v domácnosti? Vyzrát na ně není zas tak složité

Domácnosti by měly začít hledat cesty, jak snižovat svou spotřebu. Nemusí to přitom pro ně znamenat zásadní omezování. Stačí dostat pod kontrolu největší energožrouty. Které to jsou a jak se s nimi dá zacházet úsporněji?

Cena plynu i elektřiny neustále stoupá a bohužel ani v blízkém časovém horizontu nemůžeme očekávat zásadní zlepšení situace. Úsporná opatření lze rozdělit do tří kategorií. Ta, která lze aplikovat prakticky ihned a v podstatě není potřeba žádná finanční investice. Střednědobá, která budou zpočátku sice něco stát, z dlouhodobého pohledu ale znamenají zásadní energetickou úsporu, a tedy i peněžní. Poslední kategorií jsou úsporné metody, které jsou nákladnější, ale také nejefektivnější.

První kategorie opatření: Zvládnete je prakticky ihned

Začít můžete už od malých kroků, jako je například správný přístup k vytápění. Když snížíte teplotu na termostatu o 1,5 °C, můžete tím ušetřit za rok až 4 290 Kč. Místnosti zbytečně nepřetápějte, ale pro každou místnost nastavte správnou teplotu. Doporučená teplota pro obývací pokoj je 19–21 °C, pro ložnici 17–19 °C, pro dětský pokoj 19–21 °C a pro kuchyň 17–19 °C. Koupelnu vytápějte na nejvýše 22 °C, v chodbě a předsíni postačí udržovat teplotu mezi 15 a 17 °C.

Členové domácnosti by se měli zaměřit mimo jiné i na to, jak často si denně vaří kávu nebo čaj a kolik vody ohřívají na jeden šálek. Do rychlovarné konvice se doporučuje odměřovat vodu v hrníčku a ohřívat jen tolik vody, kolik skutečně dotyčný využije. Stále ale dodržujte doporučené minimální množství, které udává výrobce.

Samostatnou kapitolou je bojler. Odborníci radí zkontrolovat teplotu, na jakou je nastaven. Zcela dostačujících je 50 °C. Domácnosti ale velmi často vodu v bojleru přehřívají, a tím zvyšují své výdaje za elektřinu. Rovněž u bojleru je nutné kontrolovat, že je v dobrém technickém stavu a efektivnímu fungování nebrání například vrstva vodního kamene. Pokud se v něm totiž voda ohřívá na 65 °C a více, vzniká tím ideální prostředí pro ukládání solí a významně se snižuje efektivita ohřevu vody, a přitom úplně zbytečně. U bojleru tedy platí, že méně je více. Při snížení teploty vody v bojleru na 50 °C klesnou roční náklady až o 4 920 Kč, přitom domácnost to na teplotě vody a celkovém komfortu pocítí minimálně.

K tomu experti na úspory doporučují i další snadné triky. Nabízí se například důsledné vypínání televize a vytahování spotřebičů ze zásuvky. Samozřejmostí by mělo být zhasínaní v místnostech, kde nikdo není. Při vaření se doporučuje využívat zbytkové teplo z rozpálené plotýnky a minimalizovat úniky tepla používáním poklic.

Druhá kategorie opatření: Vyžadují trochu úsilí

Lednička a mrazák patří mezi největší energožrouty. Oběma spotřebičům je potřeba věnovat zvýšenou péči a pozornost. Jak konkrétně? U ledničky by se měla nastavená teplota pohybovat mezi 5–8 °C. Každý stupeň navíc zvyšuje spotřebu bez většího efektu na trvanlivost potravin. Rozdíl mezi 5 a 3 stupni může u novějších modelů činit až 570 Kč za rok, u těch starších lednic to může být klidně i 925 Kč ročně. U mrazničky sehraje velkou roli také vzniklá námraza. Už 3 až 5 milimetrů námrazy totiž zvyšuje spotřebu elektřiny o neuvěřitelných 30 %.

Trochu opomíjená je kontrola distribuční sazby a hlavního jističe, na kterých může domácnost tratit stovky korun za rok. Běžně vybavená domácnost má zpravidla jednotarifovou sazbu D01d při nízké spotřebě nebo D02d při větší spotřebě. Když se elektřina využívá k vytápění, ohřevu vody nebo k dobíjení elektromobilu, dostane domácnost přidělenu distribuční sazbu s nízkým tarifem, kdy je účtována nižší cena, a vysokým tarifem, který běží po zbytek dne za vyšší cenu. Podle používaných spotřebičů se volí i velikost hlavního jističe, od níž se odvíjí platba za jistič. Její výše závisí na kapacitě a distribuční sazbě, přičemž čím je jistič silnější, tím je platba vyšší.

Mezi další opatření patří výměna starých žárovek za úspornější. O jejich výhodách již bylo řečeno mnoho. Připomeňme si tedy, že LED žárovka vydrží až 10krát déle než žárovky klasické, v průměru dokonce až 10 let. Pro srovnání – provoz jediné žárovky o příkonu 60 wattů při 3 hodinách svícení denně vyjde ročně na cca 618 Kč, zatímco provoz LED žárovky stejné svítivosti ročně stojí jen 62 Kč. Experti na úspory proto radí vyměnit staré žárovky za nové co nejdříve. Počáteční investice se během krátké doby vrátí.

Třetí kategorie opatření: Náročnější investice

I když jsou spotřebiče v domácnosti nastaveny na úspornější režim, důležitý je i jejich technický stav. Ten se totiž do celkové spotřeby dokáže rovněž významně propsat. Lednička sice stále chladí, mrazák mrazí a pračka pere, a z pohledu funkčnosti není co vytknout, jejich spotřeba elektřiny ale může být opravdu vysoká. Starší modely jsou nehospodárné a s energií nepracují příliš efektivně. Pokud tedy spotřebiče v domácnosti už něco pamatují, je dobré zauvažovat o jejich výměně za modernější a úspornější. Například moderní lednička třídy A (dříve A+++) dokáže oproti staršímu typu pohnout s vyúčtováním směrem dolů až o několik tisíc korun za rok.

K výměně spotřebičů nemusí však motivovat jen jejich technický stav. Domácnost se dvěma malými dětmi bude mít na ohřívač vody jiné nároky, než když děti vyrostou, odstěhují se pryč a doma zůstanou pouze rodiče. V takovém případě odborníci radí zvážit výměnu velkého 160litrového bojleru za ten s poloviční kapacitou, který ušetří až 9 327 Kč za rok.

Dalším náročnějším opatřením, které se však po nějaké době finančně vrátí, může být výměna oken, zateplení fasády objektu, případně změna vytápění na tepelné čerpadlo nebo pořízení fotovoltaiky (FVE) na střechu, pokud to budova nebo přilehlý prostor umožňuje. Například dům s ohřevem vody elektřinou po instalaci solárních baterií s ukládáním energie do baterií ušetří za rok více než 41 000 Kč ročně. Při počátečních nákladech okolo 200 000 Kč se investice vrátí v řádu 5 let. V kombinaci s instalací tepelného čerpadla může být úspora ještě vyšší! Domácnost v rodinném domku se spotřebou 16 MWh uspoří díky tepelnému čerpadlu 5,4 MWh a za rok jí vyúčtování za energie klesne o téměř 79 000 Kč za rok. Návratnost počáteční investice zhruba 370 000 Kč bude za necelých 5 let.

Další článek: 8 bezplatných editorů videa. Od jednoduchého ořezávátka po střižnu s profi možnostmi

Témata článku: ,