5
Fotogalerie

Píchavé dobrodružství s nepálskými sběrači medu

Být profesionálním fotografem či filmařem může někdy vyžadovat odvahu hodnou výkonu adrenalinových sportů. Zvlášť, když máte zdokumentovat jedny z posledních sběračů medu nepálských včel

Představte si, že jste dostali zakázku, kdy při pořízení snímků visíte uvázaní na laně několik desítek metrů nad zemí a ještě jste atakováni největšími včelami na světě. Neuvěřitelné dobrodružství zažil americký filmový režisér Renan Ozturk při filmování nepálských sběračů medu.

obrázek 3.pngobrázek 5.pngobrázek 7.pngobrázek 8.png

Společnost National Geographic oslovila filmaře, ale také zároveň horolezce, R. Ozturka, aby zachytil práci Mauli Dhana, jednoho z posledních nepálských sběračů medu. Tradiční sběrači medu šplhají bosí desítky metrů nad zemí po nestabilních provazových žebřících a přitom snášejí bolestivé štípání obřích včel. Kvůli globálnímu oteplování a moderním technologiím hrozí, že toto nebezpečné řemeslo úplně zanikne.

Místní obyvatelé v Nepálu využívají med hlavně k léčebným účelům. Vysoce kvalitní med produkovaný himalájskými včelami obsahuje však také toxiny z rododendronu, které jsou vysoce halucinogenní. Je proto využíván jako silná droga a místní obyvatelé jej prodávají na černém trhu za 166 dolarů za libru. (cca ½ kg).

obrázek 6.png

Filmař a horolezec Renan Ozturk a jeho tým natočili sběrače medu a jejich náročnou a velmi nebezpečnou práci. Spolu s Mauli Dhanem lezl po hladkých a kluzkých skalách za neustálého bodání včel, s tak obrovskými žihadly, před kterými ho neochránil ani speciální ochranný oblek. Naproti tomu jeho společník, tradiční sběrač medu, Mauli „vyběhl“ pro med jako nic. Inu co se divit, tuto práci vykonával po celý svůj život.

Renan na filmování v Nepálu vzpomíná, jako na neuvěřitelné dobrodružství a jedinečný zážitek. Celý dokument by měl být ke shlédnutí v roce 2018. Do té doby se musíme spokojit s psanou reportáží. A pokud se vám vaše práce zdá těžká, vzpomeňte si na Mauliho… 

Určitě si přečtěte

Články odjinud