Utiskuje vás partner/ka v posteli? Ford našel řešení, inspirované systémem udržování jízdních pruhů

  • Utiskuje vás partner nebo partnerka v posteli?
  • Řešení od Fordu se inspiruje systémy udržování jízdních pruhů
  • Lůžko detekuje polohu spáčů a posouvá je, aby leželi uprostřed

Pokud spí dva lidé v jedné posteli, může se (kromě jiného) stát, že skončí namačkaní na jedné její straně. Ač to lze brát jako projev náklonnosti, ne každému musí spánek na hraně lůžka vyhovovat. Ford vymyslel zajímavé řešení, jak dát párům dostatek prostoru. Inspiroval se přitom v systémech asistence držení aut v jízdním pruhu.

Postele s tradiční matrací mají pevně daný prostor, ve kterém se osoby mohou během spánku nacházet. Někdy tak může dojít k situaci, kdy dva spáči „obsadí“ jednu polovinu lůžka, zatímco ta druhá zůstává prázdná. Je to něco, co bychom měli řešit? Očividně ano!

Studie ukazují, že jednomu ze čtyř lidí, kteří mají vztah, se spí lépe samotným. Sdílení lože s další osobou jim způsobuje nedostatek spánku, což zvyšuje riziko zranění a nehod v domácnosti, v práci i za volantem. Naštěstí není nutné hned pomýšlet na oddělené lože či dokonce na rozvod.

Postel inspirovaná chytrými asistenty z aut

Zdá se, že Ford přišel s dokonalým řešením takových situací. Na základě zkušeností z autonomních vozidel navrhl postel, na které spící osoby zůstanou uprostřed i během těch „nejdivočejších“ nocí. Dalo by se říci, že jde o jakýsi „systém udržování spáčů uprostřed lůžka“.

Princip celé myšlenky, kterou automobilka na blogu označuje jako „Lane-Keeping Bed“, spočívá v udržování obou spících osob co nejblíže středu postele. Každá tak bude mít na své straně dostatek místa, díky čemuž odpadnou noční snahy utiskovaných o získání vlastního prostoru.

Chytrá postel od Fordu používá snímače tlaku, které sledují, kde se kdo nachází. Pokud se některý ze spáčů posune blíže ke kraji, zafunguje lůžko jako pásová linka – tedy jemně posune lože tak, aby obě osoby měly po svých stranách stejně velký prostor.

Postelové udržování jízdních pruhů

Systém udržování jízdních pruhů je aktivní technologie, kterou najdeme nejen v autonomních vozech, ale také ve většině vozidel značky Ford. Funguje pomocí senzorů, které analyzují dopravní značení vozovky. Pokud zjistí, že auto vybočilo ze správného směru, automaticky provede korekci volantem v příslušném směru.

Ford uvádí, že tato technologie doplňuje další systémy založené na kamerách, pomáhající předcházet tomu, aby řidiči náhodně vybočili z jízdního pruhu.

Klepněte pro větší obrázek
Ford našel řešení, inspirované systémem udržování jízdních pruhů

Nejen díky chytré posteli Ford v poslední době získává reputaci firmy, přicházející s vynálezy, které vzbuzují pozornost a současně propagují technologie, jež používá ve svých vozech. V minulosti představil například dětskou postýlku, simulující jízdu autem, nebo zvukotěsnou boudu pro psy.

Je otázkou, zda se postel, která má manželským a partnerským párům přinést klidnější spánek, objeví v prodeji. V tuto chvíli jde primárně o snahu upoutat zájem a upozornit na své technologie.

Diskuze (12) Další článek: Představte si supermalware, který neodhalí žádný antivirus. Už existuje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,