Velké hračky: US Army chce simulátory raketometů pro zlepšení bojového výcviku

  • Čelit protiletadlovým přenosným raketovým kompletům země-vzduch (MANPADS) není jednoduché
  • Americká armáda proto chce nové tréninkové zařízení
  • To bude realisticky simulovat střelbu MANPADS

Letouny a vrtulníky jsou v dnešní době vystaveny řadě rizik. Mezi ty klíčové náležejí protiletadlové přenosné raketové komplety země-vzduch (MANPADS - Man-portable air-defense systems). Čelit takovým zbraním není úplně jednoduché a rozhodně je lepší být na to vycvičen.

Americká armáda proto před pár dny uzavřela kontrakt se společností Cole Engineering Services z Orlanda na Floridě, který má hodnotu 500 tisíc dolarů. Cílem kontraktu je vyvinout prototyp převratného tréninkového zařízení, které budou nosit vojáci během vojenských cvičení, a které bude realisticky simulovat střelbu MANPADS. Je jako taková hodně pokročilá dětská hračka.

Podle společnosti Cole Engineering Services nabídnou jejich simulátory MANPADS akci v reálném čase, která se velmi blíží bojovým podmínkám. Armáda by toho měla využít při cvičeních v armádních centrech Army Combat Training Centers. Vše nasvědčuje tomu, že nácvik bojových operací v dnešní době stále více připomíná sofistikovanou videohru.

Simulátory MANPADS budou propojené v síti, která bude sledovat jejich pozici a stav. Když voják na cvičení s takovým simulátorem zamíří na letoun, tak pomocí této sítě bude možné simulovat zaměřování a sledování cíle raketometem. Iluze reality tím získá na přesvědčivosti.

Hlavním cílem vývoje věrných simulátorů MANPADS je zlepšit reakce pilotů a dalšího personálu jednotek letectva na ohrožení palbou přenosných raket. Prostě si zkusí, jaké to je, a co by s tím mohli udělat. Zařízení bude rovněž v reálném čase poskytovat data, z nichž bude možné vyčíst, jak byla simulovaná palba MANPADS úspěšné a jaké jsou ztráty.

Jakmile Cole Engineering Services budou mít hotový prototyp nové „hračky“, tak ho dodají US Army na testování. V Cole Engineering Services jsou přesvědčeni, že jejich řešení významně zlepší výcvik pro podobné situace a zvýší schopnost americké armády čelit rizikům dnešních bojišť. Když simulátor MANPADS uspěje, tak by měl v dohledné době vstoupit do vojenského výcviku.

Foto: U.S. Air Force

Váš názor Další článek: Český policejní dron zasahoval v ostré akci. Odhalil ženy, které si vařily večeři

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,