Virtuální realita jako metoda pro léčbu tupozrakosti. Slováci vsadili na Oculus Rift

Tupozrakost je oční vadou, kdy je kvalita vidění snížena u jednoho oka, nejčastěji dalekozrakostí. Výsledkem je jeho postupné zakrnění, člověk přestane vnímat hloubku a vidět trojrozměrně.

Léčba probíhá zapojováním a trénováním postiženého oka do běžného provozu prostým přikrytím toho zdravého. Nově se však k léčbě tupozrakosti začíná používat i virtuální realita, průkopníkem je přitom oční klinika UVEA ze slovenského Martina.

Pacienti využívají Oculus Rift se speciálním softwarem, který dokáže upravovat kvalitu obrazu pro každé oko zvlášť. Nemocnému oku je tedy promítán perfektní obraz s dobrým kontrastem, naopak tomu zdravému s nižším jasem, kontrastem či menší šířkou pro omezení periferního vidění.

Mozek potom začne mnohem víc zapojovat nemocné oko, které kouká na kvalitnější obraz. Na rozdíl od tradiční metody však není zcela omezeno vnímání zdravým okem, takže může mozek lépe řídit jejich koordinaci.

Léčba tupozrakosti je nejefektivnější u dětí do věku sedmi let, velmi často je však objevena až v pozdějším věku po nástupu do školy. Tady by měla nová metoda usnadnit a urychlit zkvalitnění zraku díky vyšší efektivitě i mezi staršími pacienty či mezi dospělými.

Zdroj: UVEA Mediklinik

Váš názor Další článek: Google poběží od konce roku 100% z obnovitelných zdrojů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,