Voda vylepšuje vlastnosti úložišť energie

Vědci se neustále snaží vymýšlet další a další způsoby skladování energie. Jeden z těch nejnovějších je opravdu zajímavý. Využívá totiž úplně obyčejnou vodu.

Pokud k existujícímu tematicky relevantnímu materiálu přidáte tenoučké (nanoskopické) vrstvy vody, bude schopen energii ukládat i dodávat mnohem rychleji, než tentýž materiál bez vodních vrstev. Tento objev by mohl vést k výrobě baterií i různých elektronických zařízení nové generace.

Jedna členka výzkumného týmu, Veronica Augustyn z North Carolina State University, uvedla, že myšlenka využití vody k jakémusi „vyladění“ transportu iontů ve vrstevnatém materiálu je velmi vzrušující.

Klepněte pro větší obrázek
Dihydrát oxidu wolframového. „Pruhy“ jsou jednotlivé vrstvy atomů oddělené vodou.

„Základní myšlenkou je, že by to mohlo umožnit skladování většího množství energie na jednotku objemu, rychlejší difúzi iontů přes materiál i rychlejší přenos náboje,“ dodala.

Odborníci porovnávali vlastnosti normálního oxidu wolframového a oxidu wolframového vylepšeného výše popsanou metodou. Druhý zmíněný dokázal uchovávat více energie, ale jen když byl nabíjen krátkodobě – konkrétně po dobu 12 vteřin.

Při prodloužení doby nabíjení na 10 minut byl sice výsledek opačný, nicméně oxid wolframový s vodou svou úlohu plnil efektivněji – docházelo totiž k menším ztrátám energie v podobě tepla.

Zdroj: North Carolina State University

Diskuze (2) Další článek: Street View neslouží pouze k líbivým panoramatům. Umělá inteligence Googlu vytáhne z fotek hromadu informací

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,