Vojenské umělé inteligence budou hlídat pohyby Číny a Ruska v Pacifiku

  • Americké letectvo chce zefektivnit monitorování situace v Pacifiku
  • Plánuje proto nasadit umělé inteligence
  • Ty by mohly zrychlit analýzy situace v Pacifiku z několika dní na pár minut

Havajské ostrovy už navěky zůstanou místem, kde v roce 1941 japonské síly překvapivě udeřily na americké pacifické loďstvo a z podstatné části ho zničily. V dnešní době na Havaji pracují specialisté U. S. Air Force, kteří analyzují desítky milionů radarových kontaktů a dalších dat, aby předešli dalšímu takovému nepříjemnému překvapení.

Analytici velitelství Pacific Air Forces (PACAF) to dělají tak, že porovnávají data získaná v této oblasti v průběhu uplynulých měsíců a porovnávají je se současným stavem. Spoléhají na to, že dovedou odlišit „normální“ průběh událostí od „nenormálních“ kroků čínských nebo i ruských sil v oblasti Pacifiku.

Když narazí na něco „nenormálního“, tak se snaží sehnat co nejvíce aktuálních a detailních údajů, aby mohli odvodit, co mají síly potenciálního protivníka asi tak v úmyslu.

Je jasné, že jde o zpracování a porovnávání ohromného množství dat. Celým týmům vojenských analytiků, vyzbrojených pokročilými výpočetními systémy a softwarem, trvá celé dny, než z takových analýz dostanou smysluplné výsledky. Pokud by skutečně šlo o něco vážného, tak by se taková časová prodleva mohla vážně vymstít.

Nastupují umělé inteligence

Americké letectvo proto plánuje do analýz a vyhodnocování situace v Pacifiku, který se stal jedním z velmi horkých míst dnešního světa, mohutně zapojit umělé inteligence.

Vyhodnocování a porovnávání ohromného množství detailních dat je přesně to, v čem jsou soudobé umělé inteligence vynikající. Odborníci odhadují, že by nasazení vojenských umělých inteligencí na tuto práci zrychlilo analýzy celkové situace v Pacifiku z několika dní na pár minut.

Zvláště Čína se v poslední době stává více a více agresivním hráčem v Pacifiku. Nejde přitom jenom o velmi kontroverzní stavbu a militarizaci umělých ostrovů v Jihočínském moři, jimiž Čína porušuje mezinárodní právo a snaží se rozšiřovat území pod svojí správou. Čína a někdy i Rusko podnikají riskantní a agresivní letecké či námořní aktivity, jimiž v některých případech vážně ohrožují americká letadla či lodě.

Lidé z velení PACAF jsou přesvědčeni, že nasazení umělých inteligencí by jim pomohlo v bleskurychlém zhodnocení situace v celém Pacifiku a v následném vyhodnocení nejlepších možných reakcí amerických pilotů nebo námořníků na krizovou situaci. Umělé inteligence by tím pádem mohly zachraňovat životy i výzbroj amerických vojáků, stejně jako přispět k tomu, aby v Pacifiku náhle nepropukl zbytečný konflikt kvůli nepochopení aktuální situace

Diskuze (10) Další článek: Vizualizace: Jak Moorův zákon předpověděl vývoj čipů na padesát let dopředu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,