Vulkanologové hodnotili americké sopky podle rizika výbuchu. 18 je vážnou hrozbou

Američtí vulkanologové vydali aktualizaci svého hodnocení vulkanického ohrožení na území Spojených států. Z celkového počtu 161 sopek jich hned osmnáct považují za „velmi vysokou“ hrozbu.

Zpráva se seznamem aktivních sopek byla poprvé vydána v roce 2005 a toto je její první aktualizace. Dočtete se v ní, že na území Spojených států se nachází celkem 161 aktivních sopek a od roku 1980 bylo zaznamenáno 120 vulkanických erupcí.

Stupně vítězů plné rizika

Na vrcholu seznamu je 1247 metrů vysoká havajská Kilauea, která v létě tohoto roku devastovala okolí déle než měsíc trvajícím proudem lávy. Další pomyslné stupně vítězů obsadily dvě sopky ve státě Washington – Mt. Saint Helens v severní části Kaskádového pohoří a Mount Rainier, nacházející se pouhých 87 kilometrů jihovýchodně od města Seattle.

Klepněte pro větší obrázek
Vulkanologové hodnotili americké sopky podle rizika výbuchu

Z osmnácti vulkánů, které odborníci vnímají jako „velmi vysokou“ míru ohrožení, se jedenáct nachází v rámci kontinentálních USA. Nalézají se ve státech Washington, Oregon a Kalifornie. Pouze dvě sopky se nacházejí na Havaji: první Kilauea a šestnáctá Mauna Loa. Zbývajících pět rizikových sopek je na Aljašce.

Nutno podotknout, že nejvyšší hodnocení nemusí nutně znamenat, že sopka skutečně vybuchne. Je to údaj o hrozbě, kterou by případná erupce představovala. Hodnotí se tedy potenciální závažnost dopadů, jež mohou vyplynout z budoucího výbuchu. V metodice například hraje roli blízkost obydlených oblastí či infrastruktury.

Výbuch sopky může komplikovat leteckou dopravu

V méně obydlených oblastech Aljašky hraje zásadní roli ve vysokém hodnocení ohrožení letecké dopravy. Sopečný popel může vážně poškodit proudové motory (viz incident letu 009 British Airways z roku 1982), takže je během vulkanické erupce nutné přesměrovat či úplně zrušit lety v postižené oblasti.

Právě riziko pro letectví spojené s vysokou úrovní sopečných aktivit je důvodem, proč se mezi nejvíce rizikové dostalo pět aljašských sopek, ačkoli se v jejich blízkosti nenacházejí výrazněji obydlené oblasti.

Úroveň ohrožení je také ovlivněna tím, jak by probíhala samotná erupce. Například letní erupce sopky Kilauea byla charakterizována převážně vytékající lávou. V případě erupce Mt. Saint Helens by pravděpodobně došlo k výbuchu s vyvržením hornin, sněhu a ledu, což by mohlo zasáhnout i blízké obydlené oblasti.

V případě zájmu o podrobnosti si celou zprávu, čítající 50 stránek, můžete stáhnout z webu USGS ve formátu PDF.

Diskuze (3) Další článek: Číňané chtějí umělý Měsíc. Podle odborníků ale nemůže fungovat

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,