Výzkumné centrum americké armády vyvíjí robotické bojové vozidlo RCV

  • Do moderních armád již postupně přicházejí první robotická bojová vozidla
  • Jedním z nich je i americké vozidlo RCV
  • To je vyvíjeno ve třech různých variantách

Do moderních armád již postupně přicházejí první robotická bojová vozidla. Výzkumné centrum americké armády CCDC Ground Vehicle Systems Center v těchto dnech představilo ambiciózní projekt pokročilých vozidel Mission Enabler Technologies-Demonstrator (MET-D), který zahrnuje i nejnovější robotické bojové vozidlo Robotic Combat Vehicle (RCV) na podvozku pásového obrněného transportéru M113.

Robotická vozidla tohoto programu využívají nejnovější technologie v oblasti kamer, datových displejů a grafických uživatelských rozhraní, stejně jako technologie komplexního elektronického řízení „drive-by-wire“, průzkumné letecké drony s kamerami, a pokročilé technologie komunikace, které podporují přehled jednotek o situaci na bojišti.

Plná autonomie?

Vozidlo RCV je navrženo s modulárním designem, aby mohlo být sestaveno podle potřeb konkrétních misí. Technologie bojového vozidla RCV umožňují jeho ovládání na dálku, a také jeho propojení s ostatními pozemními bojovými drony do bojových skupin s jednotným velením na dálku. Vozidlo ve variantě s lidskou posádkou může ovládat až čtyři robotická vozidla bez posádky. Jejich operátor bude mít k dispozici ovládání rádiovým signálem.

V dohledné době by robotická vozidla mohla plně autonomní, k čemuž je bude nutné vybavit pokročilou umělou inteligencí. Vozidla RCV by měla být vysoce odolná a zároveň smrtící, v prostředí intenzivního boje. Kdyby robotické vozidlo ztratilo kontrolu nad situací anebo přišlo o vizuální senzory, tak se automaticky vrátí na místo, kde proběhla poslední komunikace s lidským operátorem.

Robotické vozidlo RCV je v centru CCDC vyvíjeno ve třech variantách. První z nich, RCV – Light by měla vážit asi 7 tun a bude vybavena soustavou pokročilých senzorů pro průzkum a navádění palby. Varianta RCV – Medium bude mít hmotnost kolem 10 tun. K dispozici bude mít kanón střední ráže a protitankové řízené střely. Nejtěžší varianta RCV – Heavy o hmotnosti cca 20 tun bude mít k dispozici velkou palebnou kapacitu.

Vozidla programu Mission Enabler Technologies-Demonstrator (MET-D) jsou podle představitelů US Army dalším milníkem na cestě k nové generaci bojových vozidel americké armády, označované jako Next-Generation Combat Vehicle. Tato bojová vozidla by v nepříliš vzdálené době měla nahradit úspěšná, ale již zastaralá bojová vozidla M2 Bradley, která americká armáda zavedla do výzbroje v roce 1982, tedy před 37 lety.

Diskuze (1) Další článek: Čína všem ujela. Její rychlovlaky už sviští přes 300 km/h a svižně staví další tratě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,